Projekty domów drewnianych – wyjątkowe budowle z naturalnych materiałów

Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Inwestorzy chętnie je wybierają, ze względu na unikatowy wygląd. Nowoczesne domy drewniane, choć oparte na tradycyjnych rozwiązaniach, korzystają z innowacyjnych metod obróbki i łączenia. Powstają w różnych stylistykach i w każdej odsłonie doskonale się prezentują. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób interesują projekty domów drewnianych. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko wyjątkowej estetyce, ale też walorom użytkowym. Opowiemy o nich więcej w tym artykule.

Projekty domów drewnianych a murowanych – porównanie

Choć domy drewniane mają mnóstwo atutów, w Polsce wciąż należą do mniejszości. Większość współczesnych domów powstaje w technologii murowanej. Trudno porównać obie propozycje, ponieważ to, co jest ważne dla jednej osoby, dla drugiej będzie mało istotne. Mimo to, można wyróżnić kilka podstawowych różnic. Zacznijmy od czasu budowy. Projekty domów drewnianych realizowane są stosunkowo szybko – w przeciągu około trzech miesięcy. Z kolei konstrukcje murowane mogą powstawać nawet dwa lata. Użyte materiały sprawiają, że są trwalsze, dlatego spokojnie mogą służyć kilku pokoleniom. Domy z drewna są nieco bardziej elastyczne, dlatego przy silnym wietrze może być słyszalne lekkie skrzypienie, które sporo osób uznaje za urok. Jeśli chodzi o akustykę, budynki murowane lepiej tłumią uderzenia. W przypadku domów drewnianych dźwięk kroków jest bardziej słyszalny, za to mniej słychać głosy domowników.

Co musisz wiedzieć przed budową domu drewnianego?

Projekty domów drewnianych, o czym wspomnieliśmy wcześniej, można spotkać w wielu odsłonach. Wśród nich znajdą się zarówno tradycyjne konstrukcje szkieletowe, jak i nowoczesne bryły łączące różne materiały. Do najpopularniejszych projektów domów szkieletowych należą kanadyjczyki i konstrukcje szwedzkie. Pierwsze z nich budowane są dłużej, bo około sześć miesięcy. Belki i deski montowane są na placu budowy zgodnie z projektem, dlatego ma on tak duże znaczenie. W przypadku budowy domów szwedzkich składa się w całość gotowe moduły (czasem nawet całe ściany), dlatego też cały proces trwa o połowę krócej. Zarówno jeden, jak i drugi typ budowli posiada naturalną zdolność regulacji wilgoci, co zmniejsza ryzyko pojawienia się grzyba. Domy drewniane dobrze utrzymują ciepło zimą, a latem panuje w nich przyjemny chłód.

Projekty domów drewnianych – wybierz sprawdzone studio projektowe

Zanim wybierzemy konkretny projekt domu drewnianego, najpierw musimy zdecydować, skąd konkretnie ma pochodzić. Inwestorzy zazwyczaj korzystają z katalogów tworzonych przez pracownie projektowe. Wybór konkretnego studia zależy przede wszystkim od oferty. Czym jest bardziej rozbudowana, tym lepiej. Dobrze, gdy katalog projektów będzie tak różnorodny, jak tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html. Miłośnicy projektów domów drewnianych mogą przecież mieć różne upodobania. Jedni gustują w klasycznym budownictwie, zaś inni wolą nowoczesne klimaty. Na szczęście istnieje wiele projektów czerpiących inspirację z najnowszych projektów. Przedstawiają głównie domy o prostej bryle, stonowanej kolorystyce i wielkich przeszkleniach. To dowód na to, że konstrukcja zbudowana z drewna wcale nie musi przypominać budowli charakterystycznych dla turystycznych miejscowości. Może za to uwzględniać nowoczesne rozwiązania, w tym też energooszczędne. Pamiętać trzeba tylko o zachowaniu spójności. Wnętrze powinno dobrze komponować się z całym budynkiem, dlatego jeśli decydujemy się na styl nowoczesny, musi on uwidocznić się też w aranżacji.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *